Twitter Ve Özellikleri

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından Twitter, San Francisco’da kurulmuştur. Twitter’ın 14 kişilik arkadaş grubunun bir araya gelmesi ile başlayan, çok ilginç bir hikâyesi vardır. Yeni projeler üretmek adına toplanan bu grup, farklı fikirler üzerine tartışırlar. Jack Dorsey o anda geliştirmiş olduğu bir fikri arkadaşlarıyla paylaşır. Bu işlemi, telefon üzerinden sms aracılığıyla yapabilecekken; web tabanlı bir sistemi geliştirmeyi düşünmüştür.

Twitter’ın kuruluşu, bir arkadaş grubunun internet üzerinden daha kolay şekilde mesajlaşma ihtiyacından çıkmıştır diyebiliriz. Twitter’ın kurucusu olan Jack, bu fikriyle katıldığı bir yarışmada birincilik kazanmıştır. Uygulamadaki ilk paylaşım da, uygulamanın kurucusuna aittir. Tarihteki ilk tweet, 21 Mart 2006 tarihinde atılmıştır. Böylelikle, insanlığın Twitter macerası başlamış oldu.

Twitter’da Twit Atılması ve Karakter Sınırı

Twitter’da “Tweet” adı verilen kısa mesajlar oluşturabilir ve de takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Zira, Twitter’ın kuruluş misyonu budur. Twitter’ın kuruluş aşamasında tweet paylaşmak için, herhangi bir karakter limiti yoktu. 2007 yılında, mecraya 140 karakter limiti getirildi. Aynı sene, Twitter; en iyi blog kategorisinde özel ödül kazandı. Bu olayın akabinde de, 2007 yılında Jack, Twitter’ın CEO’su oldu.

Twitter, yakın zamanda; 280 karaktere çıkarılmış olup, şu an 280 karakterlik tweet atılabilmektedir.

Twitter’da Türkçe Dil Desteğinin Başlaması

Popüler sosyal ağ, Twitter kısa sürede kullanıcı sayısını milyonlarca kişiye ulaştırmıştır. Diğer yandan da, dünya çapında yayılmasını sürdürmüştür. Birçok ünlü ismin de Twitter kullanmaya başlaması, mecranın popülerliğini iyice arttırdı. Twitter’ın kısa süre içinde, Türk kullanıcıları da artınca; 25 Nisan 2011’de Twitter’a Türkçe dil desteği gelmiştir. Böylelikle Twitter, Türkiye’deki kullanıcı sayısını daha da hızlı bir şekilde arttırmıştır.

Twitter Özellikleri

Twitter, popüler bir paylaşım sitesi olmasının yanında; insanlar arasında network olanağı sağlayan basit bir arayüze sahiptir. Mikroblog odaklı, anlık ileti paylaşım uygulamasıdır. Uygulamayı kullanmaya başlayabilmek için, “Log In” yani; “Giriş” yazan butona tıklamanız gereklidir. Eğer üyeyseniz, kullanıcı adı veya e-posta ile şifre bilgilerinizi yazarak Twitter’a giriş yapabilirsiniz.

Twitter’a üye değilseniz, hemen altta yer alan “Kaydol” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Görüldüğü üzere, Twitter’a erişim; son derece kolaydır. Birkaç temel ayardan sonra, artık Twitter’ı rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Trend Topic (TT)

Twitter’da anlık olarak, en çok konuşulan ilk 10 konunun yer aldığı bölümdür. Her ülkenin kendine has bir TT listesinin olmasının yanında, bir de global TT listesi bulunmaktadır.

Retweet

Bir başkasının mesajını veya içeriğini paylaşarak, kendi Twitter hesabında yayınlama işlemine; “Retweet” denir.

Direct Message (DM)

Twitter kullanıcılarının kendi aralarında özel mesajlaşmasını sağlayan özelliktir.

Mention

Türkçe karşılığı bahsetmek olan “Mention”, Twitter’da birisinden bahsetmek istediğimiz zaman kullanılmaktadır.

Hashtag

Türkçe karşılığı, etikettir. “#” işaretiyle oluşturulan kelime veya kelime gruplarına hashtag denilmektedir.

Twitter Neden Önemlidir?

Twitter’da anlık bilgi, haber, duyuru paylaşımı ile bilgi paylaşımları, etkinlik ve davet duyuruları kolayca yapılabilmektedir. Kısacası, Twitter haber ve duyuru odaklı bilgi paylaşımı ile bu tarz bilgilerin yaygınlaşması için; oldukça büyük önem taşır. Son yıllarda Twitter, uygulama marketlerde “sosyal ağ” kategorisinde değil de, “News” yani “haber” kategorisinde yer alır. Bu da, mecranın misyonunu özetleyen, çok önemli bir dinamiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir