Sosyal Medya Ve Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya, kullanıcılar tarafından oluşturulan bilgilerin; basit, anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını sağlayan medya biçimidir. Web 2.0 sisteminin, kullanıcıların hizmetine sunulmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Böylece, tek yönlü bilgi paylaşımlarından; çift taraflı, eş zamanlı bilgi paylaşımlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte, sosyal medya; kişilerin, internette birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımlar bütünü hâlini almıştır.

Sosyal Medyanın Gelişimi

İnternetin ilk yaygınlaşmasıyla beraber, bilgiler; web siteleri üzerinden, tek taraflı sunulmuştur. Kullanıcılar ise bu bilgiye, arama motorlarıyla ve benzeri kanallarla ulaşmış; içeriği sadece tüketerek, katkı sağlayamamışlardır.

İnternet eski hâliyle, klasik medyaya çok benzemektedir. İnternetin her geçen gün gelişimiyle beraber, kullanıcıların katılımını da mümkün kılan web siteleri ortaya çıkmıştır. İçeriklerin bir kısmını, kullanıcılar oluşturmaya başlamıştır. Söz konusu bu değişim, web 2.0 yeniliği olarak isimlendirilmiştir.

Web 2.0’ın başlangıcını, bloglar oluşturmuştur. Bloglarda oluşturulan içeriklere, insanlar yorum yapabilmekteydi. Bazı web sitelerinin tüm içerikleri, kullanıcılar tarafından oluşturulmakta ve web sitesi; editörleri, sadece kontrol etmekteydi.

İlerleyen yıllarda bu tip içerikler ile bu içeriğe sahip siteler hızla büyüyerek, sosyal medya hâlini almıştır. Örneğin, İnstagram ve Tumblr; pek çok sayıda kullanıcıya sahip olan sosyal medya siteleri arasında yer almaktadır. Sosyal medya alanlarında, içerikler; tamamen kullanıcıların kendisi tarafından oluşturulmaktadır.

Sosyal Medyanın Avantajları

– Bilgiye kolaylıkla ulaşmayı sağlar.
– Zaman geçirmenizi sağlar.
– Can sıkıntılarınızı giderir.
– Arkadaşlarınızla konuşmanızı sağlar ve yalnızlık hissiyatınızı giderir.
– Ticaret ile uğraşıyorsanız, online pazarlama ve satış yapabilme imkânları sunar.
– Yeni insanlarla tanışabilme fırsatı sağlar.

Sosyal medya, sağladığı bu avantajlarla; günümüzün en önemli iletişim kanalı olmuştur.

İnstagram ve Özellikleri

İnstagram, sosyal medyada tamamen ücretsiz hizmet veren bir fotoğraf ve video paylaşma uygulamasıdır. Ekim 2010’da kuruldu. Kullanıcılarına; çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtreler kullanabilme ve fotoğrafı, sosyal medya alanlarında paylaşma imkânı tanımıştır. Popüler olarak kullanılmasının sebebi; ilgi çekici kalitede filtrelerin ve gelişmiş sosyal ağ özelliklerinin bulunmasıdır. İnstagram, kullanıcı sayısı ile çok sayıda insan tarafından kullanılan bir uygulamadır.

İnstagram uygulaması, kurulmasıyla; resmen yepyeni bir dünya oluşturmuştur. Yaş sınırlaması da olmadığı için, her kullanıcı; tamamen ücretsiz bir şekilde üye olarak, uygulamayı kullanmaya başlayabilir. Sahip olduğu birçok foto efekti sayesinde ilgi çeken Instagram, günümüzde kullanıcıların vazgeçilmezi hâlini almıştır. Efekt kullanarak güzel fotoğraflar elde eden kullanıcılar, yaptığı paylaşımlarla; sosyal bir ağ oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Hikâye özelliği ile İnstagram’da, neyi yaparken anlık olarak paylaşmak istiyorsanız; anında hikaye olarak paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız hikâyeler, 24 saat süre boyunca hikâye bölümünde bulunur ve de süre bitiminde silinir. Süre bitiminden sonra, hikâyenize; hikaye arşivinden de ulaşmanız mümkündür.

Instagram’daki “Direct Message” özelliğiyle de, arkadaşlarınızla kolayca mesajlaşabilir; görüntülü ve sesli konuşabilir, ses kaydı atabilirsiniz.

Tumblr ve Özellikleri

Sosyal medyanın farklı yüzü olan Tumblr, 2007 senesinde ABD’de; David Karp tarafından kurulmuştur. Kuruluşunun hemen ardından, iki haftalık bir süreç içerisinde; 75.000 kullanıcıya ulaşmıştır. Günümüzde Amerika’da, 10 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşmıştır. Kısa süre içerisinde büyüyen site, reklam almadan hizmet sunarak kullanıcısına ulaşmaktadır. Tumblr sitesini, diğer sosyal medya adreslerinden farklı kılan özellik; bütün sosyal medya ağlarıyla bağlantı hâlinde olmasıdır.

Tumblr internette bireysel bloglar oluşturulması için olanak sağlayan bir adrestir. Kullanıcı, kendisine tema seçerek; kendi sayfasına özel şekilde bir blog tasarlayabilir. Oluşturduğu bu özel temalı blog sayfası sayesinde; paylaşımlar yapabilir ve çeşitli içerikler paylaşarak, kendisini ifade edebilir. Özgün bloglar oluşturabilme özelliğiyle, Tumblr; sosyal medyanın gözde platformlarından birisi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir