Instagram Etkileşim Arttırma Yolları Nelerdir?

Instagram en hızla büyüyüp gelişen sosyal medya platformlarından biri; hâlihazırda 800 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunların 25 milyona yakını aktif işletme profiliyken 2 milyon kadar da aktif reklam vereni bulunuyor. Peki, bu kadar kullanıcı arasında instagram etkileşim arttırma yolları nelerdir?

Instagram artık fotoğraf ve video paylaşımı yapılmak için kurulmuş bir sitenin çok daha ilerisinde. Marka ve işletme hesaplarına fırsatlar veren, markalara kendini ifade etmek için alan oluşturan ve sürekli gelişen bir sosyal platform. Instagram’da ortalama bir kullanıcı olmak kolay ama bu hesabı başarılı yapıp dikkat çekici kılmak emek isteyen bir iş.

Süreklilik İçeren Paylaşımlar Yapın

İyi bir Instagram hesabına sahip olmak için fotoğraflarınızda bir süreklilik öğesi bulunduğun. Benzer fonlar kullanmak veya birkaç spesifik filtre belirleyip tüm gönderilerinizde kullanmak akılda kalıcı bir profil yaratacaktır.

Fotoğraf Altı Yazılarınıza Özen Gösterin

Fotoğraflar dikkat çeken ilk öğe olsa da fotoğraf altı yazılarınız takipçilerinizle iletişim kurmanız için iyi bir yöntemdir. Fotoğraf altı yazılarınızda takipçilerinize seslenin ve onları da gönderinizin altında aktif olmaya sevkedin. Bunu direkt söylemeden de yapabilirsiniz, mesela;

 • Güncel bir toplumsal sorundan bahsedip insanların kendi deneyimlerini aktarmasını bekleyin.
 • Gündemle alakalı bir mizah içeriğini kullanın.
 • Kullanıcılarınıza faydalı bir şeyler önerin.

Bu tarz gönderilerin altına takipçilerinizde kendi öneri, şikâyet ve fikirlerini mutlaka yazacaklardır.

Hashtag Kullanın

Görselinizle alakalı hashtagleri kullanmayı ihmal etmeyin. Kullanıcıların hashtagleri kullanırken hesabınıza erişebileceğini unutmayın. Hashtag içeren gönderiler %12.6 daha fazla görülmektedir.

Kendi hashtaginizi yaratabilir ya da profilinizle alakalı olacak hashtagleri seçebilirsiniz. Maksimum 30 hashtag hakkınız olsa da algoritma tarafından spam olarak algılanmamak için 5-10 hashtagle sınırlı tutmanız önerilir.

Takipçilerinizi Harekete Geçirin

Instagram’da gönderi paylaşırken alt yazılarınızda takipçilerinizi harekete geçirici mesajlar verin, onları etkileşim kurmaya itin. Böylelikle yorum ve beğeni sayınızı arttırın. Metinde ne yapmalarını istediğinizi mutlaka söylemelisiniz. Etkileşim almak için;

 • Fotoğrafa çift tıklayın,
 • Beğenmeyi unutmayın,
 • En az 3 arkadaşınızı etiketleyin,
 • Yorum yazmayı unutmayın,

Gibi cümleler kullanabilirsiniz. Örneğin; “Eğer sizde daha benim fotoğrafta bulunduğum yere geldiyseniz mutlaka yorumlara yazın.” Tarzında teşviklerde bulunabilirsiniz.

Doğru Etkileşim Zamanlarında Fotoğraf Paylaşın

Haftanın ilk günleri araştırmalara göre instagram kullanımı daha yüksektir. Bunu dikkate alarak Pazartesi günü daha aktif paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bunun haricinde ‘tbt’ günü olarak bilinen herkesin geçmişten fotoğraf paylaştığı Perşembe günü haftanın aktif günüdür.

Sizde yeni bir gönderi oluşturabilir veya geçmişten bir anı paylaşımı yapabilirsiniz. Bunun haricindeki günler için farklı gün ve saatlerde deneme yaparak kendi sayfanızın en aktif olduğu günü keşfedebilirsiniz.Instagram Etkileşim Arttırma Yolları Nelerdir?

Çekiliş ve Kampanyalar Düzenleyin

Günümüz instagram kullanıcılarının hediyelere ilgisi oldukça fazla. Kişisel blog olarak instagram kullansanız bile, kullandığınız veya sevdiğiniz bir ürünü hediye edeceğinizi açıklayıp yorum vb. şartlarla etkileşimi arttırabilirsiniz. Satış odaklı hesaplar belirli kampanya veya hediyeler vererek dönemsel olarak tıklanmalarını arttırabilirler.

Hikâye Bölümünü Aktif Kullanın

Snapchat’ten sonra Instagram’ın hikâyeler bölümü ekledi ve kısa zaman içinde gönderi paylaşımı yapmayan hesaplar dahi hikâye bölümünü aktif kullanır oldu. Gönderilere bakmayan hesaplara erişebilmek ve geçici paylaşımlar yapmak için hikâye bölümünü kullanabilirsiniz. Görsel bütünlüğünü bozmadan profilinizle ilgili farklı paylaşımlar ve duyurular yapmanıza da olanak sağlar.

Profilize Kendinize Ait Bir Bağlantı Ekleyin

Sayfanızda gezinenlerin mevcut blogunuza, satış sayfanıza veya web sitenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İnsanların profilinizdeki bağlantıya tıklamasını gönderi veya hikayeleriniz aracalığıyla duyurabilirsiniz.Instagram Etkileşim Arttırma

Video Paylaşımında Bulunun

Doğru video kullanımı erişimin artmasına yardımcı olur. Her ne kadar fotoğraflara ilgi daha çok gibi görünse de, İnstagram bile video sürelerini uzatarak videolara olan ilgiyi kanıtlamıştır. Yaratıcı ve eğlenceli videolar ekleyerek insanların ilgisini çekebilirsiniz.

Beğeni Yapın

Beğendiğiniz hesaplar bulun ve takip edin. Hastagler aracılığıyla yeni hesaplar keşfedip onlara ulaşın. Beğeni ve yorumlarınızla onlarında sizi keşfetmesini sağlayın. İlgili hesapları beğenmek için keşfet bölümünü de kullanabilirsiniz.

İnstagram Reklamı Verin

Sizi takip etmeyen kişilere ulaşmanın en kolay yolu İnstagram reklamlarıdır. Reklam vermek için uygun bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Daha fazla kişiye ulaşmak ve etkileşimi arttırmak için İnstagram reklamı vermek en garanti yollardan biridir.

Instagram Etkileşim Arttırma Yolları

Yorumlarınıza Geri Dönüş Yapın

Takipçilerinizin size düzenli yorum yapmasını istiyorsanız sizde gelen yorumlara cevap vermelisiniz. Takipçinlerinize karşı samimi davranın onlarla iletişime geçin. Yorumlara cevap vermeniz takipçilerinize karşıda aktifliğinizi gösterin. Destek ve yardımcı olacak tarzda cevaplar verdiğinizde size tekrar tekrar yorumda bulunacaklardır.

Sahte Takipçilerden Kaçının

İnstagram artık sahte takipçili hesapları desteklememekle beraber, sahte takipçili hesapların gösterilmesini engelliyor. Normal takipçili hesaplara göre sahte takipçili hesapların etkileşimleri düşüyor. O yüzden doğal takipçi kazanmaya çalışılmalı.

Canlı Yayın Yapın

Etkileşiminizi arttırmak için canlı yayınlardan yararlanabilirsiniz. Canlı yayınlar oldukça yaygın ve de popüler duruma geldi. Tüketici veya takipçilerinizle iletişim kurmanız için oldukça etkili ve dikkat çekici bir yöntem. İyi katılımcılı bir canlı yayında ürünlerinizi tanıtabilir, kendinizi anlatabilir, fikir alabilirsiniz.

Etkileşimi Arttıran Tüyolar

İçeriklerinizdeki bazı özelliklerin kullanıcılara daha dikkat çekici geldiği açıkça görülebilir. Sıralamak gerekirse;

 • Kişinin yüzünün yer aldığı fotoğraflar daha fazla beğeni ve yorum almaktadır.
 • Markaların ürünlerinin gerçek kullanıcılarının bulunduğu gönderiler daha fazla etkileşim alır.
 • Açık renk fotoğraf tercihi etkileşimi arttırır.
 • Sade arka planlı fotoğrafların etkileşimi daha fazladır.
 • Mavi rengin baskın olduğu fotoğraflar daha fazla etkileşim elde eder.

Bu metindeki tüm tavsiyeleri uygulamak hesabınıza ciddi bir zaman ve emek ayırmak demektir. Siz emek verip dikkatli oldukça da hem etkileşiminiz hem de takipçi sayınız mutlaka artar. Instagram’da geçirdiğiniz süre arttıkça hesabınız aktifliği ile ön plana çıkar.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir