Google Araçları Ve Sunulan Hizmetler

 Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, internetin kullanımı da her geçen gün artmaktadır. İnternet kullanan kişiler, günde en az bir defa da olsa arama motoru kullanmaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde toplam 3,5 milyar internet kullanıcısı; 1,15 milyar civarındaysa, web sitesi bulunmaktadır.

 Google Arama Motoru ve İşlevleri
 Web sitelerine ait olan sayfalara erişebilmek için, URL web adresleri kullanılmaktadır. Bu noktada, internet kullanıcıları; ihtiyaçları olan web sayfalarına, Google arama motoru sayesinde ulaşmaktadır. Markaların web sitesine, bir ürün ya da hizmete veya haberlere; Google arama motoru vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

 Google, yazılan anahtar kelimeleri araştırarak; tüm bilgileri kullanıcılara sunar. Pek çok web sitesinin bulunduğu internet ortamında, istenilen bilgilerin elde edilmesi; kolay olmamaktadır. Günümüz teknoloji çağında ise, işlemler daha kolay bir hâle getirilerek; arama motoru kavramı geliştirilmiştir.

 En çok kullanılan arama motoru Google’dır. İhtiyacınız olan her bilgiye, Google ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aramak istediğiniz kelimeyi yazdıktan sonra “Ara” butonuna basarsanız; arama motoru harekete geçer. İstenilen kelime ile ilgili içeriklerin tamamı karşınıza gelir. Bilgiler alt alta sıralanır ve de incelemeniz için bir dizi haline getirilir. Sıralamada, en çok kullanılan, en çok tercih edilen popüler siteler ise; üst sıralarda yer almaktadır.

 Google Ads ve Özellikleri

 Google Adwords veya diğer bilinen adıyla, Google Ads kullanıcıların kendi reklamlarını yapabilmesini sağlayan bir servistir. Müşteriler, Google’da; anahtar niteliğinde bazı kelimeler ile arama yaparlar.

 Anahtar kelimeler, kullanıcıların çoğunlukla Google’ın arama kutusuna yazdıkları kelimelerdir. Fakat, belirli kelimeler vardır ki; bu kelimeler, çok aranmakta ve değerleri yüksek bir anahtar kelimeye dönüşmektedir. Anahtar kelimeler, Google Ads servisi için çok önemlidir. Bu kelimeler; online pazarlama ve reklamcılık hizmetlerinin verimi için, oldukça önem taşımaktadır.

 Genellikle, arama sonuçlarının en üstünde listelenen sonuçlar; Google Adwords reklamları olmaktadır. Böylece Google’a reklam vererek; arama motorunda ilk sıralara yükselirsiniz. Bu durum, sizin için çok büyük bir avantaja dönüşebilmektedir. Dolayısıyla, Google reklam avantajlarından; çok kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Google’a başvurarak anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. Gerekli bilgileri girerek, ödeme yaptıktan sonra; bir Google Ads hesabına sahip olabilirsiniz.

 Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile, Google’da arama yapan kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Hedef kitleniz, anahtar kelimeleriniz ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden, Google Ads; hedef kitlenize, müşterilerinize, üyelerinize ya da bilgisayar kullanıcılarına ulaşmanın en kolay yoludur.

 Google Ads Nasıl Çalışır?

 Google Ads’nin nasıl çalıştığını ve reklam bütçenizden en optimum şekilde nasıl yönetileceğini bilmek, önem arz eder. Bunun için; anahtar kelimeler, yerleşimler, reklam sıralanması, teklifler, kalite puanları gibi konular hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

 Google Adwords nedir diye sorulduğunda, karşımıza öncelikle, “tıklama başına maliyet” adında bir terim çıkar. Tıklama başına maliyet; Google Ads için, çok önemlidir. Ödemeleriniz, tamamen bu duruma endekslidir ve reklamlarınıza tıklandıkça ücretlendirilirsiniz.

 Google Analytics Nedir ve Ne İşe Yarar?

 Google Analytics, Google’ın “Urchin” şirketini satın almasından sonra dünyaya duyurduğu; web site performans analizi servisidir. Google Analytics, Google’ın en işlevsel araçları arasındadır.

 Google Analytics aracı; site sahibinin, web sitesine giren ziyaretçileri detaylı olarak tanımasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle, web sitesi sahibi de; hedef kitlesinin beklentilerini anlayabilir. Bu durum, site sahibinin; içeriklerini, ziyaretçilerin istekleri doğrultusunda geliştirmesine hatta yeni oluşumlara katkı sağlar.

 Google Analiytics servisi, firmaların, tanıtım ve reklam kampanyalarıyla ilgili doğru adımları atabilmelerine ışık olmaktadır. Bir firmanın; nitelik ve de verim olarak gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir