Google Ads Nasıl Kullanılır?

İnsanlar merak ettikleri her türlü konu için öncelikle internet üzerinde arama yapmaktadır. Arama motoru için Google tercih edilmektedir. Firmalar ürün reklamları için dijital platformları kullanmaya başlamış ve bu reklamlar çoğu zaman Google Adwords olarak farklı siteler üzerinde yer almaktadır. Google reklam alanları oluşturulmuş olan sitelerin ilgili alanlarına, Google ads reklamları sistem tarafından yerleştirilmekte, siteye erişim yapan kişilerin görmesi sağlanıyor.

Google ads reklamları, internet sayfalarının sağ ve sol kenar bölümlerinde yer almaktadır. Bu ayarlamalar, Google ads uzmanlarının yapacakları çalışmalar ile gerçekleştirilebilmektedir. Kullanımlar, şehir, ülke ve bölgeye göre belirlenmekte, kişiye kendisine en yakın yerlerden verilen reklamlar gösterilmektedir.

Google Ads Uzmanı Ne İş Yapar?

İşletmelerin dijital pazarlama reklamlarının analizleri ve planlaması için Google ads uzmanlığı hizmetlerinden faydalanılmaktadır. Reklam analizlerini yapan, reklamların kurulumu, stratejilerin belirlenmesi ve arama motoru pazarlama konusunda uzman olan kişiler Google ads uzmanı olarak adlandırılmaktadır. Bu uzmanlar Google üzerinde oluşturdukları reklam kampanyalarını sürekli olarak kontrol eder ve verimlilik analizi yaparlar. İşletmelerin, hedef kitle müşterilerine ulaşmak için stratejiler geliştirerek, rakip analizlerini gerçekleştirmeye çalışırlar.

Google Ads Püf Noktaları Nelerdir?

Dijital reklamcılığın geliştirilebilmesi ve istenilen başarının elde edilebilmesi için Google ads püf noktaları belirlenmelidir. Uzmanlar tarafından yapılacak olan çalışmalar bu noktaları göz önünde bulundurarak çalışmalarını yaparlar.

 • Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi
 • Uygun bütçenin ayrılması
 • Daha fazla müşteriye ulaşma yollarının belirlenmesi
 • Arama terimleri raporlarını incelemek
 • Tüm reklam ağlarının kullanılması
 • Sonuçların anlık olarak takip edilmesi

Bu noktalar, hizmetlerde başarılı olabilmek için önemlidir. Google adwords için buna benzer kurallar her zaman önemli olmaktadır. Firmaların yapılarına göre reklam için ayrılacak olan bütçenin önceden belirlenmiş olması, yapılacak işler için izlenecek olan yolu belirleyecektir.

Google Ads Ne İşe Yarar?

Firmalar dijital reklam hizmetlerini almadan önce Google ads ne işe yarar gibi soruları sorabilmektedirler. Google ads, reklamların internette yapılan kelime aramaları ile ilişkilendirilmesini ve arama sonucu erişilen sayfaların ilgili bölümlerinde ücretli olarak gösterilmesidir. Google ads, firmaların ürünleri ile ilgili reklam içeriklerinin daha geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Dünyanın en gelişmiş ve en çok kullanılan arama motoru olan Google reklam hizmetleri ile tüm firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Google algoritmaları ile reklam içerikleri, yakın bölge uygulamasına göre arama yapan tüm kullanıcılara gösterilmektedir.

Google Ads Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

Web sitelerinin geliştirilmesi ve dijital platform hizmetleri için Google ads uzmanlarından yardım alınmaktadır. Google ads uzmanı ne kadar kazanır? Bu soru bu alanda çalışmak isteyenler tarafından sorulan sorulardan birisidir. Google ads uzmanı olanlar, reklam bedellerine göre kazançlarını belirlerler.

Reklam bütçesinden yaklaşık %10 oranında komisyon ücreti alırlar. Maaşlı olarak çalışanlar daha çok 2500 TL civarında para kazanabilmektedir. Maaşlı çalışanlar, sertifika sürelerine göre kazançları kademeli olarak artacaktır. 1 -3, 3 -5, 5 – 10 yıl olarak kademeler belirlenmiştir. İlk başlayanlar 2.500 – 3.000 TL arası para kazanırken, 5 yıldan daha fazla çalışanlar 5.000 – 10.000 TL arasında para kazanabilmektedir.

SEO Çalışmaları

Dijital pazarlama yöntemlerinin geliştirilebilmesi için SEO çalışmaları her zaman önemli olmuştur. SEO uzmanları aynı zamanda Google ads uzmanı olarak görev yapmaktadır. Yapılan işlemlerde ortak noktalar çoktur. SEO çalışmalarında, web sitelerinin geliştirilmesi ve arama motorlarındaki yerinin iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu yöntem ile firma sitelerine daha fazla erişim sağlanmakta, sitelerin Google reklam alanları ayarlanmakta ve aktif olarak kullanılması sağlanmaktadır.

SEO çalışmaları, dijital reklam ve pazarlama alanının temelini oluşturmaktadır. Sektörlerinde başarılı olmak isteyen firmalar, Google ads hizmetleri için SEO uzmanlarından yardım alarak, kendi web sitelerinin kod hatalarının giderilerek, Google algoritmalarına göre düzenlenmesini sağlamalıdır.

Dijital Reklam

Geçmiş dönemlerde, reklam işlemleri için çeşitli yazılı ve görsel basın kullanılırken, günümüzde dijital reklam yöntemleri daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Dijital reklam denildiğinde, tüm internet platformları akla gelmektedir. Google ads en etkili dijital reklam yöntemlerinden birisidir. Çeşitli sosyal medya platformlarında da reklamlar yapılabilmektedir.

Ancak Google algoritmaları sayesinde dijital reklamlar, şehir, bölge ve ülkeye, yapılan anahtar kelime sonuçlarına göre gösterilmesini sağlamaktadır. Google internet erişim yapan tüm kullanıcıların bu reklam içeriklerini görmesini sağlayarak, firmaların hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Google Ads Uzmanı Hangi Yetkiliğe Sahiptir?

Google ads uzmanı olarak çalışan kişilerin, SEO ve sem konularına hakim olması ve dijital pazarlama konularında bilgi sahibi olması başarılı işlem yapabilmesi için önemlidir.

Adwords uzmanı olarak hizmet verenlerin sahip olması gereken yetkinlikler arasında şunlar sayılabilmektedir;

 • Hesap kurulumunda hata yapmamak
 • Anahtar kelime çalışmalarını detaylı yapabilmek
 • Etkin hedeflemeler yapmak
 • Stratejileri doğru belirlemek
 • Bütçenin doğru yönetilmesi
 • Raporlama ve ölçmeyi doğru yapabilmek
 • Marka aramalarını detaylı olarak belirlemek

 

Bu etkinliklere sahip olan bir uzman başarılı çalışmalar yapacak ve verdikleri hizmetler ile firmaların hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama yöntemleri olarak, dijital platformlar kullanılmaya başlanmıştır. Google dijital pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesi için her türlü hizmeti ücretli olarak vermeye başlamıştır. Google ads uzmanları, Google algoritmaları güncellemelerini takip ederek, reklam etkinliğini artırmaya çalışmaktadır. Reklam etkinliğinin artması, pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesini ve pazarlama oranlarının artmasına neden olacaktır. Pazarlama için doğru reklamın yapılması ve hedef kitlenin doğru belirlenmesi, firma karlılığının artırılması için önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir